👉 Археолози в Испания откриха уникална плоча с древни рисунки на бойни сцени от Тартес и невиждана досега азбука. Произведенията на изкуството са открити по време на текущи разкопки в Casas del Turuñuelo, древен тартески обект в югозападна Испания. Хората от Тартесос са били древна цивилизация, която за първи път се е заселила на Иберийския полуостров около осми век пр. н. е., но мистериозно изчезнала през четвърти век пр. н. е. - само с минимално количество артефакти от тяхната култура, разпръснати наоколо.
👉Откритата плоча има азбучна „последователност от 21 знака“ на палео-испански шрифт, издълбана по краищата й, според испанския Национален изследователски съвет (CSIC).
Watch on TikTok
👉 Част от таблета обаче липсва, така че изследователите могат само да гадаят кои букви може да липсват в последователността. Хората от Тартесос са били известни със своята сложна писмена система, но това е едва третото доказателство, което показва, че хората от Тартесос са имали собствена азбука.
👉 „Поне шест знака щяха да бъдат загубени в разделената зона на парчето, но ако беше напълно симетрично и знаците заеха изцяло три от четирите страни на плочата, можеше да достигне 32 знака“, каза Джоан Ферер и Джане, изследовател по палеоиспанска филология (изследване на езиковото развитие) в университета в Барселона.
👉 „Жалко е, че последната част от азбуката е изгубена, тъй като там обикновено са най-изявените разлики.“ Плочата е с дължина 8 инча (20 сантиметра) и включва също гравюри на трима воини в битка. Изследователите смятат, че тези скици вероятно са били практически рисунки, които художникът е използвал, за да усъвършенства уменията си, преди да гравира подобни дизайни върху постоянни платна като злато, слонова кост или дърво.
👉 Според Fox News плочата датира от около 600 г. пр. н. е., което я прави около 400 години по-стара от известния камък от Розета в Египет.
Watch on TikTok
👉 „Това откритие представлява уникален пример в археологията на полуострова и ни доближава до знанието за занаятчийските процеси в Тартесос, невидими досега“, добави Естер Родригес Гонсалес, съ-ръководител на изследването и археолог в Института по археология на Мерида.
„В същото време това ни позволява да допълним знанията си за облеклото, оръжията или прическите за глава на представените герои.“
Watch on TikTok
Източник: UNILADTECH
Източник снимки: : istock
Източник снимки: : gettyimages