👉 Учените се натъкнаха на невероятен гама-изблик (GRB), който може да е най-големият след Големия взрив. През октомври 2022 г. космическият телескоп Fermi Gamma-ray на NASA и обсерваторията Neil Gehrels Swift откриха огромна експлозия, която беше наречена „най-ярката на всички времена“ или BOAT. Официалното име на избухването е GRB221009A. GRB се описват от учените като „преходни светкавици на високоенергийни фотони от космологични разстояния, произведени, когато черна дупка задвижва релативистична струя, насочена към Земята “.
Watch on TikTok
👉 Уен-фай Фонг, едно от откритията на BOAT и доцент по физика и астрономия каза: „Докато успяхме да открием GRB, няма съмнение, че този GRB е най-яркият, на който сме свидетели от фактор от 10 или повече. „Тъй като GRB е толкова ярък, очакваме да можем да го наблюдаваме няколко месеца. В момента е в начален стадий и научаваме повече с всяко следващо наблюдение.“
👉 Ръководителят на изследването Мария Едвиге Равасио от университета Radboud добави: „Няколко минути след изригването на BOAT, мониторът за гама-лъчи на Fermi регистрира необичаен енергиен пик, който привлече вниманието ни.
Watch on TikTok
👉 Когато за първи път видях този сигнал, настръхнах. Нашият анализ оттогава показва, че това е първата емисионна линия с висока степен на сигурност, наблюдавана някога за 50 години изучаване на GRB. Тези експлозии също не са малко време. Ако някой се появи в рамките на няколко хиляди светлинни години от Земята, той може да нокаутира нашата планета. Не е нужно обаче да се тревожите, че това ще се случи (отново) през живота ви. Тези видове GRBS се виждат в небето само веднъж на всеки 10 000 години.
Watch on TikTok
👉 Този през 2022 г. обаче не засегна Земята, но засегна нашата атмосфера, около 310 мили надморска височина. Това се счита за горната половина на нашата атмосфера. Това смущение се отнася до промяна в електрическото поле на горната атмосфера. Причината обаче вероятно е „колапсът на масивна звезда с до 30 пъти по-голяма маса от нашето слънце“.
„Докато някои предишни проучвания съобщават за възможни доказателства за характеристики на абсорбция и емисии в други GRB, последващият преглед разкри, че всичко това може да са просто статистически колебания. Това, което виждаме в ЛОДКАТА, е различно“, каза съавторът Ом Шаран Салафия от обсерваторията INAF-Brera в Милано, Италия.
„Установихме, че вероятността тази характеристика да е просто флуктуация на шума е по-малка от един шанс на половин милиард.“
Източник: UNILADTECH
Източник снимки: : istock
Източник снимки: : gettyimages