„Дозата прави отровата“ е фраза, която със сигурност се отнася за социалните медии. Да – Instagram, TikTok и компания са супер, но използвани неправилно, могат да съсипят настроението ни напълно. Ето пет интернет навика, които да зарежем още днес:
Сравняването с другите
Онлайн често изглежда, че всички посещават бляскави партита 24/7, а само ние си седим в офиса по цял ден. Истината обаче е, че социалните медии са колекция от подбрани акценти и ничий живот (да, дори този на Ким К) не е толкова идеален, колкото в Insta. Така че нека проявим доза здравословен скептицизъм и да зарежем надпреварата за „кой е по-по-най-готин“..!
Виж още: Gen Z трендовете, които милениалите не схващат! TikTok танците и още
Импулсивният онлайн шопинг
Всички сме го правили: безцелното скролване в сайтове за дрехи (или козметика, или техно джаджи) докато вечеряме, гледаме филм или просто отлагаме изпълнението на някоя недотам забавна задача. Подобен тип губене на време често завършва в импулсивни покупки, за които после съжаляваме. Наистина ли ни трябваше поредната блузка с флорален мотив от магазин за бърза мода? Надали, но все пак я взехме. Излишното консуматорство е кофти не само за бюджетa ни, но и за околната среда – така че помисли преди да натиснеш бутона „поръчай“!
#bodygoals
Да търсим десетте разлики между себе си и поредния инфлуенсър е кофти идея заради факта, че този тип онлайн звезди често си „помагат“ с пластична хирургия, козметика и Instagram филтри. Това означава, че образите на екраните ни често не са естествено постижими, а очакването да изглеждаме така „от само себе си“ е нереалистично.
Виж още: ТЕСТ: Ще разпознаеш ли кои са тези известни личности от различни поколения?
Безцелното скролване
Класически сценарий: взимаш си телефона „за малко“ и преди да се усетиш, двадесет минути са отминали в гледане на мемета и видеа с котки. Безцелното скролване онлайн е напълно ОК от време на време, но ако не внимаваме, то може да се превърне в убиец на продуктивност. Повечето от нас едва намират време дори за нещата, които искрено ги вълнуват (като близките ни например), затова да губим часове в TikTok е меко казано нелогично…
Винаги на линия
Да – чатенето с приятели е супер, но да сме на разположение постоянно е изтощително. Отговарянето на съобщения по време на работа (или учене) често ни разсейва и прави съсредоточаването върху една задача невъзможно. Същото важи и за четенето на работни имейли късно вечер, когато се предполагаме да си почиваме. С други думи: за всяко нещо си има време и място, а режимът „не безпокой“ на телефоните ни е най-добрият ни приятел!
Изображение: iStock