Според проучване 🧬 здравословните бактерии в червата могат да бъдат ключът 🔑 към справянето със стреса 😌.
Чревният микробиом 🦠 - екосистемата от миниатюрни организми във всеки от нас - се превърна в плодородна нова територия 🌱 за изучаване на редица психиатрични състояния 🧠 и неврологични заболявания. Изследванията показват, че мозъкът и червата са в постоянна комуникация 🛤️ и че промените в микробиома са свързани с настроението 😊 и психичното здраве 🧘.
Проучване, публикувано в Nature Mental Health, открива различни биологични характеристики в микробиомите на хора, които са много устойчиви на стресови ситуации 🚀.
Изследователи от Калифорнийския университет 🌉 са анализирали 116 възрастни без психични заболявания и са провели анкети 📋 за тяхното психично здраве и устойчивост. След това анкетираните са разделени на две групи: с висока 🌟 и с ниска устойчивост 🌑. Всеки от участниците е подложен на ядрено-магнитен резонанс 🧲 и е предоставил проби от изпражненията си 🥼. А седмица преди това са попълнили подробни въпросници 📚 за начина си на хранене 🍎.
Екипът установява, че групата с висока устойчивост има по-ниски нива на възпаление 🔥 и по-силна чревна бариера 🛡️ от тези, които са по-малко устойчиви. При хората, които са по-устойчиви на стрес, се очертават два основни модела: активността на микробиома им е свързана с намалено възпаление 🕊️ и с подобрена цялост на чревната бариера 🌍.
Чревната бариера абсорбира хранителните вещества 🥗 и не позволява на токсините и патогените 🦠 да навлязат в кръвния поток 🩸. Когато тя стане по-пропусклива, възникващото възпаление действа като стресов сигнал 🚨 към мозъка, че нещо не е наред ❗.
Това съвпада с предишни изследвания 🔬, които показват, че пациентите с различни психиатрични състояния имат баланс на чревните бактерии ⚖️, включващ повече определени провъзпалителни бактерии и по-малко такива с противовъзпалително действие 🌿.
Връзката се основава на пряката комуникация 📡 между мозъка 🧠 и храносмилателната система. Пример за това е изпращането от червата на сигнали за глад 🍴 или ситост 🥵 към мозъка. Учените заявяват, че тези открития могат да доведат до лечения 🏥, използващи чревните бактерии за персонализиране на грижите за психичното здраве 🌟.
Проучването е допълнение към множеството скорошни изследвания 📖 на връзката между червата и мозъка 🛤️, която влияе върху глада, ситостта, желанието за храна, храносмилането, метаболизма 🔄, стреса и имунитета 🛡️.
Връзката е установена, но следващият много важен въпрос е как точно работи тя? 🤔
Източник снимки: : istock