Ядрената война става честа тема за разговори в наши дни. Това е разбираемо тъй като, Русия и Украйна са все още във война, руският президент Владимир Путин отправи някои не толкова завоалирани заплахи относно използването на ядрено оръжие.
Watch on TikTok
Освен Путин, севернокорейският премиер Ким Чен Ун също извършва тестове, създавайки спекулации, че той и страната му може да развиват ядрен апокалипсис. Нека да добавим към това скорошния успех на филма „Oppenheimer“ , историческия епос на Кристофър Нолан за бащата на атомната бомба, и ще разберете колко трудно е да държите далеч от ума си мисълта за тотална ядрена война.
Въпреки че експертите препоръчват да не се притеснявате за ядрения Армагедон все още, въпросната карта озаглавена „Nukemap“ е създадена, за да държи обществеността информирана за това как и кога ще бъдат засегнати участъците, ако експлозия с тези размери удари града им.
Мозъкът зад тази карта и сайта към нея е на Алекс Уелърщайн, който специализира- историята на ядрените оръжия в Технологичния институт „Стивънс“.
Всичко, което трябва да направите, е да влезете в сайта, където ще видите различни предварително зададени настройки, от които да избирате. Първо въвеждате местоположението си, след което или въвеждате „добив“, или щракнете върху една от опциите в падащото меню, за да изберете кога и къде ще има ядрена бомба.
Те варират от най-малката ядрена бомба на САЩ, наречена „Дейви Крокет“, чак до „Цар Бомба“ – най-мощната ядрена бомба, създавана и тествана някога. Има и няколко разширени опции за фактори като пръстени на йонизиращо лъчение, генериране на огнени топки и размери на гъбен облак. Например, ако „Дейви Крокет“ удари Лондон, това ще доведе до приблизително 930 смъртни случая и 1000 ранени, с радиус на огненото кълбо от приблизително 17 метра.
Watch on TikTok
Ако „Цар Бомба“ удари столицата на Обединеното кралство, това ще доведе до приблизително 5 920 060 смъртни случая и 6 052 200 ранени. Радиусът на огнената топка ще обхваща приблизително 6,1 км.
Десетки хора използват картата, откакто беше пусната на фона на продължаващи предупреждения за ядрени удари. Облекчавайки притесненията на хората по въпроса, Матю Бън – професор в „Harvard Kennedy School“ и бивш съветник на Службата за научна и технологична политика на президента Бил Клинтън – каза следното:
„На практика няма шанс ядрените оръжия да бъдат използвани във войната между Русия и Украйна“
Watch on TikTok
По това време обаче, руският президент засили атаката срещу Украйна, Бън по-късно добави:
„Никой извън вътрешния кръг на Путин, не знае със сигурност защо Путин е предприел това действие.“
„Моето предположение е, че това е предназначено като допълнителен сигнал за възпиране на всеки на запад, който си помисли за военна намеса в подкрепа на Украйна.“
Източник: Unilad