😱Стремежът на Китай да разшири влиянието си чрез механизми на меката сила като цензурата става все по-силен, особено под ръководството на Си Дзинпин.
😱Придобилата огромна популярност сред поколението Gen Z и по-младите социална мрежа TikTok е в центъра на дебата по този проблем.
😱От ръководството на платформата категорично заявяват, че са частна компания и не са под контрола на китайското правителство, но има многобройни примери, че алгоритъмът TikTok следва до голяма степен политиките на Пекин.
😱Същината на въпроса се крие в разбирането как TikTok се вписва в по-широките интереси на Китай в разпространението на китайските политически възгледи и съответно в цензурирането на всичко, което им противоречи.
😱На пръв поглед TikTok предоставя леко забавление чрез закачливи танци и комедийни скечове. Но всеки в мрежата, който реши да стане по-сериозен и особено да заеме позиции по политически въпроси, дори такива несвързани с Китай, може да се сблъска с безмилостна цензура.
😱Това напълно се вписва в налагането на китайската философия за това „да живееш тихо” – да не създаваш конфликти, противоречия и проблеми на държавата, и ако имаш различно мнение, да го пазиш за себе си.
😱Този подход опазва TikTok от рестрикциите на властите в Китай, но също така потиска свободата на словото и изразяването в демократичните страни.
😱Тези две различни философии са в основата на дебата в западните страни относно TikTok. Социалната мрежа може да не налага директно пропагандни послания и политически директиви на китайското правителство, но разпространява по света подкрепяните от Пекин социални и културни стереотипи на тоталитарната държава.
😱Въпросът не касае само правилата за съдържанието в TikTok, но и по-широкия сблъсък на ценности между тоталитарен Китай и демократичния свят, в който са замесени огромни политически и икономически интереси.