Живеем в дигитализиран свят, което означава по-малко физически и вербални връзки и по-отдалечени форми на комуникация.
Младежите от поколението Gen Z имат много по-различно детство и опит като тийнейджъри от по-възрастните.
Поколението Z са първите, родени в свят, където хората са постоянно свързани един с друг чрез телефони, компютри и таблети. Свят, напълно различен от този, в който всички са живели през предходните хилядолетия.
Младите хора са по-добре информирани и осведомени. Това е свят с нови предизвикателства и решения за тях.
Проблемът с домашното насилие също се променя. При поколението Z срещите и процесът на опознаване са много различни от тези при по-възрастните, тъй като по-голямата част от комуникацията протича дигитално.
Това означава, че всяко част от тази информация се записва и може да бъде проследена.
В същото време обаче дигиталният свят има свои инструменти за насилие и манипулация.
Така че има следи, когато става дума за психологическо насилие и преследване. Но, за да бъдат проследени, пострадалият трябва да сподели за насилието.
Проблемът с тази форма на комуникация е дали жертвата е готова да каже на някого какво се случва. Иначе следва спиралата на депресия, тревожност, нездравословно поведение (наркотици и алкохол) и мисли за самоубийство, характерна за всяко домашно насилие.
Друг феномен, характерен за новите поколения е начинът, по който те реагират на насилието.
Вместо с ответно насилие обикновено младите вадят телефоните си и заснемат случващото се, след което го публикуват в социалните мрежи. Подобно поведение може да изглежда безсърдечно, но е ефективно. В много случаи това, от което насилникът най-много се плаши е разкриването му.
Така младите променят както средствата, така и решенията за домашното насилие.
Източници - breakthesilencedv.org