👉Не става въпрос за "Изгубеният град" на Атлантида, учените направиха удивително откритие край бреговете на Хърватия. Всичко започна миналата година, когато Игор Борзич, археолог от университета в Задар, забеляза „странни структури“ на почти 5 метра под водата в залива Градина. Тази структура се оказа 7000-годишен каменен път, който преди това е свързвал древния град Солине- който сега е потопен край бреговете на днешна Хърватия- с континента. Неолитни артефакти, включително каменна брадва, кремави остриета и жертвени фрагменти, също бяха открити на мястото.
@infinitehistory333 A LOST City Found Under The Sea!?! #fyp #history #explore #india ♬ original sound - Infinite History 333
„При подводно археологическо изследване на потопения неолитен обект Солине на остров Корчула, археолозите откриха останки, които ги изненадаха- се казва в изявление на университета в Задар във Facebook. А именно под слоевете морска тиня те откриха път, който свързва потъналото праисторическо селище от културата Хвар с крайбрежието на остров Корчула.“
👉Оттогава е проведено допълнително проучване в района с екип от международни изследователи, използващи авангардни подводни 3D сеизмични сензори, за да картографират този древен свят. Въпреки че подобна технология е била използвана и преди, това е първият път, когато се прилага директно в геоложката археология.
„Това е по-разнообразен пейзаж и е по-добре запазен, отколкото очаквахме“, казва геоархеологът д-р Саймън Фич, водещият изследовател на проекта. „Резултатите предоставиха много повече подробности, отколкото очаквахме."
@mysteriouschroniclesmc Atlantis of Japan Yonaguni Underwater Monument #joeroganclips #mystery #history #ancient #archeology ♬ original sound - Mysterious Chronicles
„Има прекрасно запазени реки и устия, погребани под това, което сега е морското дъно“, продължи той. Уникалната среда на района около Сплит, който е доста защитен, е запазила много от него.“
👉Първоначалните констатации показват, че районът е оживен от хора.
„Когато влязохме с нашите сензори с висока разделителна способност, открихме повече реки, повече вода в пейзажа и повече среда“, продължи д-р Фич. Това е невероятно, защото предполага, че е по-вероятно хората да са живели там.“
👉Има надежди, че продължаващите изследвания в района трябва да ни помогнат да изградим по-добро разбиране на пейзажа на древния Хвар, както и живота на хората, които са живели там.
„Нашата крайна цел е да открием човешки артефакти- отбеляза д-р Фич. Наличието на това ново разбиране за пейзажа прави това по-вероятно. Хърватия е вратата към Европа, така че ако мислите за напредъка на земеделието в Европа, това е и винаги е било много важен пейзаж. Като разберем пейзажа, можем да започнем да разбираме цялата археологическа картина много по-ясно.“
📌 Оттогава изследователите са използвали 3D картографиране, за да открият повече за древния град и хората, които са живели в него 📸Университет на Задар
Източник: UNILADTECH
Източник снимки: : istock
Източник снимки: : gettyimages