Окото на Сахара е една от най-загадъчните геоложки формации на нашата планета. Това уникално явление, намиращо се в пустинята Сахара, в страната Мавритания, привлича вниманието на учени и любопитни души от цял свят.
На пръв поглед това чудо на природата изглежда като огромен ударен кратер. Той се простира на 30 мили в диаметър и се състои от поредица еднакви вълни, но произходът му продължава да озадачава геолози и експерти.
Размерът е толкова огромен, че структурата може да се види от Космоса. През годините НАСА е направила впечатляващи снимки.
„Първоначално се смяташе, че произходът на структурата Richat е резултат от сблъсък, тъй като големите метеори обикновено създават кръгли елементи на повърхността на Земята“, според доклад на Земната обсерватория на НАСА.
Експертите са обсъждали от години какво е причинило структурата и са довели до множество проучвания на района.
„Геоложките изследвания на Окото на Сахара разкриват, че това всъщност е издигнат геоложки купол, известен също като куполна антиклинала. С течение на времето различните скорости на ерозия между различните типове скали в открития горен купол са довели до образуването на кръгли хребети, известни като куести“, продължава докладът на НАСА.
През 2014 г. обаче в статия на Journal of African Earth Sciences се появява нова теория.
В нея се твърди, че поради наличието на вулканична скала, че изследователи предполагат, че разтопената скала е била избутана на повърхността, причинявайки формата на купола. А след това векове на ерозия са създали пръстените, които виждаме днес, Gen-Z.
Те отбелязват още, че суперконтинентът Пангея може да е изиграл значителна роля в тази формация, подчертавайки колко стара е структурата.
Има хора пък, които вярват, че това са останките от древния град Атлантида, тъй като се казва, че кръглата му форма наподобява земята, описана от Платон - но това е история, която ще ви разкажем друг път.
Източник: unilad.com