Смяната на часа понякога може да повлияе и на настроението ни. Много хора, и не само от Gen Z поколението, изпитват трудности, когато върнем назад или бутнем напред часовника. Защо това се получава обаче? Една такава промяна на часа влияе на мозъка ни и най-вече на така наречения биологичен или вътрешен часовник. Промяната на часа „разстройва“ най-често нашите навици на сън и циркадния ни ритъм, както и настроението ни.
В такива случаи усещаме умора, сънливост, загуба на интерес в ежедневните ни занимания, както и други симптоми, които свързваме с депресията, като тъга, чувство на вина или безнадеждност. Как обаче може да нагодим тялото и мозъка си за смяната на часа?
Watch on TikTok
Едно от най-важните неща е сънят. Важно е да си лягаме навреме и да избягваме електронните устройства преди заспиване. Без телефони в леглото преди сън!
Друг важен фактор – разходите навън. Излизайте и се наслаждавайте на слънцето, както и на чистия въздух. Движението и упражненията също са важна част от настройването на организма ви. Дори в малки порции, тренировките ще помогнат да се чувствате по-бодри и енергични. Няма значение как се поддържате във форма, важното е да го правите.
Watch on TikTok
Тук идва време да споменем и диетата, която също така е доста добър начин да избегнете всички неприятни чувства, които споменахме по-горе. Както стана ясно вече, сънят е важен, а прекаляването с алкохол и кофеин му пречат сериозно. Така че не прекалявайте.
Ако следвате всички тези стъпки, то непременно ще спите по-добре и ще се чувствате доста по-добре, дори при смяната на часа.
Източник: eu.usatoday.com
Източник снимки: istock